(Vědomý) samovolný potrat

Samovolný potrat je téma, o kterém se stále málo mluví, ačkoliv je poměrně běžné. V raných fázích těhotenství se vyskytuje častěji, než ukazují statistiky, a mnoho žen o něm ani neví, jelikož si ho splete se silnější menstruací. 

O to těžší je situace, kdy se potrat stane v pozdějším stadiu těhotenství, kdy už se na miminko těšíme. V tomto článku se podělím o příběh ženy, které jsem v tomto těžkém období potkala, a o rady, jak zvládnout potrat doma.

Dobře potratit doma je náročný úkol. Je s ním spojeno mnoho neznámých a silných emocí, které potřebují čas a prostor pro vyjádření.

Příběh mé klientky:

Jednoho dne mi zavolala žena, kterou jsem znala z minulosti. S manželem toužili po druhém dítěti a jejich přání se splnilo. Bohužel se ve 12. týdnu dozvěděli, že miminko se nevyvíjí a je mrtvé. Lékaři ji hned chtěli objednat na kyretáž, ale ona odmítla a sdělila jim, že chce počkat, zda se potrat nespustí přirozeně. I když se lékaři divili a nelíbílo se jim to, dali jí dva dny.

Po dvou dnech, kdy se nedělo ni, se klientka obrátila na mě. I pro mě to byla tehdy nová zkušenost, ale domluvily jsme se, že to zkusíme.

Když klientka dorazila, byla plná smutku a obav. Bála se, že se doktoři spletli a miminko je stále živé, a že ho potratem zabije. Pocit ztráty a prázdnoty byl obrovský.

Dlouho jsme si povídaly a poté jsme provedly několik technik přírodní ženské medicíny, jako napářku, masáž a akupresuru. Cítila jsem, že potrat se brzy spustí, ale stane se tak až v momentě, kdy žena miminko psychicky propustí. Dala jsem jí instrukce, jak postupovat doma, a rozloučily jsme se.

Po dvou dnech se potrat skutečně spustil. Žena mi pak zavolala a sdělila mi, že potrat proběhl v klidu a s důstojností. Byla vděčná za podporu a za to, že mohla prožít tuto ztrátu v pohodlí domova.

Doporučení pro ženy, které procházejí potratem:

  • Vyhledejte podporu: Obraťte se na dulu, porodní asistentku, kamarádku nebo jinou ženu, která vám bude oporou. Partner vám sice může být nablízku, ale i on pravděpodobně potřebuje podporu. Důležitá je přítomnost ženy, která má s touto situací zkušenosti, která vám bude naslouchat a případně poradí.
  • Sdílejte svůj příběh: Mluvte o svém prožitku s partnerem, rodinou, přáteli nebo na podpůrných skupinách. Sdílení emocí a zkušeností vám pomůže se s touto ztrátou vyrovnat.
  • Uctěte památku miminka a váš proces: Můžete pro miminko uspořádat rituál, napsat mu dopis, zasadit strom nebo vytvořit památeční album. To vám pomůže uzavřít tuto kapitolu a jít dál. Také si můžete dopřát uzavírací rituál, kde najdete prostor a podporu na hluboké úrovni.
  • Pečujte o sebe: Dopřejte si dostatek odpočinku, zdravě se stravujte a věnujte se aktivitám, které vám dělají radost. Nebojte se požádat o pomoc rodinu a přátele.

Odkazy , které se mohou hodit:

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *