Vázání bříška – nejen v šetinedělí

Co je to vázání bříška neboli belly binding a jak ho provádět?

Belly binding, také známé jako faja, je technika, která je stále populární v mnoha zemích a na různých kontinentech. U nás v České republice zatím není příliš známá mimo “dulí” kruhy. Principem této techniky je ovázání podbřišku delším kusem látky, který poskytuje oporu děloze. Správná pozice dělohy je klíčová pro zdraví ženy, protože by měla být v centru pánve, lehce nakloněná dopředu přes močový měchýř. Dělohu drží svaly a vazivové úpony, které však mohou být ochablé nebo stažené v důsledku životního stylu nebo nevhodných činností, jako je zvedání těžkých břemen, nesprávného cvičení nebo náročného porodu.

Problémem je, že většina z žen neví, jak je děloha a její pozice důležitá pro naše celkové zdraví. Děloha může být vychýlena doleva, doprava, překlopena dozadu na tlusté střevo nebo dokonce propadlá – a to je prolaps dělohy. Tyto změny v pozici dělohy mohou způsobovat různé problémy, jako jsou mikro-záněty ve střevě, menstruační obtíže, hormonální nerovnováhu, potíže s otěhotněním nebo komplikace při porodu. Je důležité si uvědomit, že tyto problémy nejsou vždy spojovány s dělohou, a proto mohou být často přehlíženy.

 

Vázaní bříška může být užitečné, zejména pokud jste hodně aktivní nebo se věnujete těžké fyzické práci. Doporučuje se vázat bříško mezi ovulací a menstruací, při činnostech, kdy zvedáte těžká břemena nebo se věnujete cvičení a běhání. Bříško by nemělo být vázáno během menstruace. Během krvácení potřebuje děloha velký přísun krve a energie a příliš těsné ovázání by mohlo být tomuto procesu na škodu.

Při vázání bříška je klíčové vybrat vhodný materiál. Můžete použít rebozo, běžný šátek, šálu nebo kus látky. Nejlepší volbou je čistá bavlna nebo jiný přírodní materiál, který je pro pokožku příjemný a zároveň dostatečně pevný.

“Nezbytnost je skvělým učitelem.”

-Mexické pořekadlo

Pokud se chcete naučit správnou techniku vázání bříška, doporučuji shlédnout video od mé kamarádky Ruth nebo Anny Kohutové, které vám ukážou klasickou metodu vázání fajy (čti fahy). Na videu uvidíte, jak je látka správně umístěna na pánevní kosti, pubickou kost a podbřišek. Vzadu je látka překřížena na sakrální kosti a vedena zpátky dopředu, kde může být zavázána na uzel. Pokud používáte kratší běžný šátek, můžete jej zastrčit zespodu pod utaženou látku.

Belly binding může být užitečnou technikou pro udržení správné pozice dělohy a prevenci různých potíží. Je to jeden z klíčových aspektů tradiční ženské medicíny, která klade důraz na zdraví žen a správnou polohu dělohy. 

 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *