Uzavírací rituál La Cerrada

je mexická, poporodní, léčivá ceremonie, která byla vytvořena za účelem vyživit a podpořit právě zrozenou maminku. Je to oslava a uctění maminky i jejího miminka.

Skládá se z několika částí a většinou obsahuje:

  • sdílení porodní zkušenosti,
  • rituální koupel nebo vaginální napařování,
  • masáž,
  • uzavírání pánve a celého těla pomocí pevných šátků.

Přesná skladba a provedení se liší oblast od oblasti Mexika a Guatemaly. Poprvé jsem se s touto praktikou seznámila v Londýně na kurzu tradičních masáží dělohy. Velmi to se mnou rezonovalo, hlavně jako něco, co potřebuji zejména sama pro sebe. Brzy se objevila příležitost se tuto techniku a mnoho dalšího naučit od Angeliny Martinez a Mayelly Almazan. Obě vyučují tradiční mexickou medicínu a právě u Mayelly jsem později absolvovala svůj vlastní rituál (o mém vlastním rituálu k přečtení zde).

V naší západní společnosti je veškerá pozornost zaměřena na těhotenství a porod. Období šestinedělí je přehlíženo jako něco, co brzo přejde a nemá cenu se tím mnoho zabývat. Ovšem opak je pravdou a všechny tradiční národy mají nebo měly velmi krásný a propracovaný systém, jak pečovat o ženy po porodu. Žena po porodu je vyčerpaná, zranitelná a někdy v šoku, zvláště pokud porod byl těžký či dokonce traumatický. Může se cítit fyzicky či emocionálně nepřipravená na péči o novorozeně, a tento stav někdy ústí do pocitů beznaděje a deprese, často označovaných jako poporodní blues. Statistiky uvádějí okolo 20 %, ale má zkušenost je s číslem alespoň dvojnásobným. 

Angelina Martinez říká: “Díky běžné praxi La Cerrada v Mexiku skoro neexistují poporodní deprese.

Jak a v čem rituál pomáhá? 

Rituál je uctění maminky a jejího přechodu do nového stavu – být Matkou (nebo být druhomatkou, atd.). Přesto, že tomu říkáme rituál, což může být v českém jazyce zavádějící, je to proces složený z velmi praktických součástí, které mají především za cíl obnovu ženiných sil. Jakákoliv drobnost v celém procesu působí na všechny roviny naší bytosti. To na něm miluju!

Na fyzické rovině uvolňuje, vyživuje a čistí porodní cesty. Uzavírá pánevní kosti a vrací orgány na své místo.

Na emocionální rovině dává ženě smysl a pocit úcty ke svému prožitku. Dává jí bezpečný prostor procítit všechny emoce a vstřebat celý zážitek.

Na energetické úrovni ji uzavírá a tím jí dává sílu a energii pro toto náročné období jejího života.

Na spirituální rovině mexické porodní báby o tomto tajemném elementu rituálu říkají, že se během procesu léčí a zapojují také naši předci.

Mnohokrát jsem byla svědkem, jak se energie maminky a její pocit z mateřství změnil. Může být praktikován během šestinedělí, na závěr tohoto období nebo i 20 let po porodu. I takové ženy hlásí zlepšení jejich energie, kdy se konečně “uzavřely.”

Tato ceremonie je uzavírací rituál. Používá se i pro uzavření dalších životních událostí, jako je potrat, úmrtí, rozchod atd.

Cena rituálu zahrnuje: cestovné, byliny, napařování nebo vanu, masáž, baňky a zavinování (uzavírání) mexickými šátky. Délka rituálu je obvykle 4 hodiny, může však být i kratší nebo delší (3 – 6h). Na čase se předem domluvíme. 

5900 Kč  u Vás v Praze ( může být i u mne)
 
6900 Kč do 1h za Prahou
 
7500 Kč kdekoliv v České republice
 

Pro objednání svého rituálu použijte můj email nebo kontaktní formulář.