Mají ženy každý měsíc krvácet?

Komentář ke knize o čištění organismu a zdraví, která se prodalo přes 150 tisíc.

“Stokrát opakovaná lež se stává pravdou.” Znáte toto pořekadlo? To platí dnes mnohem více než kdy jindy. Každý den jsme klamáni reklamou, propagandou, opakovanými prohlášeními, otevřeně i velmi skrytě. A nejde to jen od korporací. Jde to i ze směrů, kde byste to čekaly méně nebo vůbec. Prostě “Opatrnosti není nikdy nazbyt!”

Do mé pozornosti se dostala kapitola v jedné knize, která je zaměřena na navrácení zdraví pomocí výživy. Autor v ní odpovídá na dotaz ženy, která vyjadřuje obavy nad změněnou menstruací poté, co začala praktikovat jím v knize doporučenou čistící dietu, která je založena jen na pojídání ovoce, tzv. frutariánství.

Jeho komentář (zkráceno): “Je normální, že při praktikování této diety se vám změní menstruace. Vzácně se stane průběh krvácení horší než bylo předtím, ale to je jen symptom, že jste přestala s čištěním příliš brzy. V protikladu s všeobecným přesvědčením jsem toho názoru, že ženská menstruace není přirozená pro ty, co jedí přirozenou stravu, která je určena pro lidi (frutariánství). Ženy – frutariánky, které se dostatečně očistily půstem a ovocnou dietou, přestaly krvácet úplně.” Dále zmiňuje že: “Menstruační krvácení je nepřirozené a perfektně čistá žena nekrvácí, protože její tělo nepotřebuje vylučovat tuto nečistou krev, která je jen důsledkem vnitřního znečištění.” A ve chvíli, kdy ženy konečně přijmou tuto pravdu, pochopí i “mystérium Madonny”. Čímž naráží na početí Ježíše při zachování panenství Marie.

Můj komentář: (Zkouším pominout fakt, že to píše muž, ale trochu mě to dráždí.) Pro zvážení jeho názoru mi přijde podstatné si uvědomit, co to menstruace vlastně je a proč my ženy krvácíme. Ano, menstruace je očista, ale nestojí sama o sobě. Menstruační krvácení je “symptom”, že jsme plodné, v naprosté většině případů! Výjimkou je anovulační krvácení nebo takzvaná pseudomenstruace při užívání hormonální antikoncepce. Všechny ostatní případy každoměsíčního krvácení jsou důsledkem toho, že naše tělo každý měsíc pomocí hormonů vybuduje děložní sliznici (postýlku pro případné miminko), aby si kdyžtak mělo kam lehnout a mohlo se v nás vyvíjet. Stojí ho to mnoho energie a stavebních látek, ale plodnost je pro pokračování života zásadní. Často mluvím o tom, že plodnost je ukazatelem zdraví. Nejde jen o to, že můžeme dělat děti. Nemusíme. Ale to, jak máme seřízený hormonální systém, hodně určuje kvalitu našeho života. 

Všeobecně si lidi myslí, že čím slabší je krvácení, tím lepší. Neobtěžuje to tolik a zdá se to logické. Není to však úplně tak. Mnoho žen se slabou, krátkou menstruací mají hormonální problém. Jejich slabé krvácení je známkou, že jejich tělo vybudovalo, během folikulární fáze, pouze velmi nízkou sliznici, která má menší šanci obstát při uhnízdění vajíčka. Ideální (plodná) menstruace tedy obnáší dva dny silného krvácení a dva až tři dny středně silného až lehkého krvácení. 

V jednom z mých předešlých článků jsem psala o únavě/nadledvinkách a jak to má vliv i na naši plodnost. Naše každodenní strava je alfou a omegou stavu našeho těla. Vždyť to jsou cihličky a nástroje pro stavbu, které buď máme nebo nám chybí. Fakt, že žena přijde o svůj menstruační cyklus, aniž by šla do přechodu, pro mě znamená porušení této rovnováhy a negativní symptom. Stejně tak jako některé profesionální sportovkyně nemají cyklus jako následek přílišné zátěže, anorektické ženy z důvodu podvýživy, tak přisuzuji vynechání menstruace z důvodu dlouhodobého frutariánství jako ukazatel faktu, že se tělo dostalo z rovnováhy a nemůže tento důležitý proces zajistit. Zejména schopností vyrobit potřebné hormony, které jsou k tomu nutné. Zajímalo by mě vidět, jak jeho ženy – frutariánky prosperují dlouhodobě. Moje zkušenost je, že se postupně přidají úzkosti, deprese a další psychické problémy. Je to logické. Serotonin, dopamin, endorfiny, to jsou také hormony a základem stavby hormonů jsou nasycené tuky a bílkoviny.

Ovoce je cukr, vláknina a voda. Zjednodušeně.

Navíc, hádejte co? Insulin, který vyrovnává hladinu našeho cukru v krvi, je také hormon. Více v článku o inzulinové rezistenci. 

Dnes tu skončím.

Platí ještě: “Co je psáno, to je dáno?”

Nejsem vševědoucí. Nejsme všichni stejní. Možná, že někde jsou lidé, kteří jsou celoživotní frutariáni a mají se skvěle. Pokud ano, chci je potkat. Zatím mi život ukazuje jiné příklady. Ženy, které díky dlouhodobému extrémnímu jídelníčku na rostlinné stravě o své zdraví přišly, a někdy i s bolestivou skutečností nemožnosti mít děti.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *