Intimita po narození dítěte

Sexualita po narození dítěte je čím dál tím častějším tématem rozhovorů s mými klientkami. Největší téma to je, samozřejmě, v prvním roce dítěte nebo při více malých dětí.

Sexuální život se po narození dítěte změní, podobně jako celý náš život. Tato změna již proběhla v našem životě několikrát: během puberty, v období, kdy jsme jako mladé ženy objevovaly svoji sexualitu, a teď po narození dětí. Dále se bude vyvíjet s přibývajícím věkem a hormonálními změnami, které přinese menopauza.

Statistiky ukazují, že více než 90% žen pociťuje první pohlavní styky po porodu dítěte jako bolestivé, a to někdy i po dobu více než jednoho roku. Výzkum naznačuje, že to může být způsobeno porodními zraněními, včetně těch, které se zdají již zahojené.

Sex v prvních dvou týdnech po narození dítěte je považován za velmi rizikový, a obecně je doporučována sexuální abstinence během celého šestinedělí, zejména kvůli ženskému zdraví z dlouhodobé perspektivy. Ženy jsou v tomto období velmi zranitelné, nejen fyzicky, ale i emocionálně.

Dlouhodobě se odříznout od partnera nebývá velmi prospěšné pro náš vztah a celkovou spokojenost, ale pokud v prvním roce (nebo letech) necítíte žádnou sexuální touhu, neviňte se, ani neztrácejte dlouhodobou perspektivu.

Je to běžné a jsou pro to objektivní důvody.

1- HORMONÁLNÍ🔸Snížená hladina estrogenu a vysoká hladina prolaktinu potlačuje sexuální touhu. 

2- BOLEST🔸Vaginální suchost, traumatizovaná tkáň bývají nejčastější důvody. Obvzlášť pokud jste prodělala sekci, nástřih nebo jiné zásahy při porodu.

3- ÚNAVA🔸Přerušovaný a nedostatečný spánek vede ke snížení libida. Přidejme do tohoto koktejlu celodenní starost o dítě a vznikne z toho pocit, že čas a energie na sex není prostě nikdy.

4- STRACH🔸O dítě, o sebe, že se probudí, že znovu otěhotníte.. Je toho tolik, co se nám celý den honí hlavou. Jak ji teď máte, na povel, vypnout a uvolnit se? 

5- ARCHETYP MATKY🔸Péče o dítě je nyní vaší primární prioritou, a to je naprosto v pořádku. Až budete připravena, začněte se postupně spojovat s archetypem milenky a dalšími částmi sebe sama.

Nefungující libido může zapříčinit pocity nedostatečnosti a rozbitosti. Rozbitá nejste! 

Pojďme se na to celé podívat ještě jinak.

🟠

První rok po narození dítěte můžete vzít jako velkou šanci pro rozvoj naší sexuality. Můžete objevovat sami sebe v hlubší rovině, poznávat své opravdové touhy a potřeby, a trénovat naši komunikaci s partnerem, která je nezbytná pro každý spokojený partnerský vztah.

JAK NA TO?

🔸Co teď opravdu potřebujete, je čas. Čas, když zkoušíte svoje nové tělo v intimním spojení i čas k němu vůbec dozrát.

🔸Zkuste se zamyslet nad tím, co vás vzrušuje nebo co vás vzrušovalo před porodem. Po čem toužíte nyní? Může to být pouhý dotek, masáž, nesexuální dotek. Udělejte si seznam.

🔸Udělejte si chvíli jen pro sebe a svého partnera a komunikujte své přání a potřeby. Ptejte se na jeho přání. Hledejte společné cesty k jejich naplnění. I v oblasti intimity existují “jazyky lásky neboli váš blueprint”. Poznání svého vlastního a partnerova vzorce přináší obrovský posun směrem k uspokojení. Na začátek si dejte vnitřní slib, že ať objevíte v sobě nebo ve vašem partnerovi jakoukoliv touhu, nebudete ji soudit. Všichni jsme tak různí a jedineční, a právě to dělá naše vztahy pestré a vzrušující.

🔸 Vytvořte si čas na sebe pravidelně, i když by to měla být hodina týdně. Užijte si tento čas aktivitami nebo klidem, které vás naplňují radostí. Později si vytvořte pevný čas i pro intimitu (viz. bod níže). Zní to nudně? Udělejte to! Uvidíte, jak to vám oběma pomůže.

🔸Ať už je vaše touha po sexu nulová nebo občasná, zkuste vědomé a pomalé milování!  Je to forma sexuální aktivity bez očekávání, kde se máte čas na sebe znovu napojit, kde si můžete pobrečet nebo se zasmát. Je to léčivé spojení, kde nepotřebujete tuny energie a vzrušení. Jste tam jen vy dva, na chvíli nebo hodiny. Tenhle druh spojení podporuje opravdovost, vzájemnost a lásku a také je jejich tréningem. 

Pár tipů ke čtení ..

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *