Příběh perimenopauzy

Četla jsem zajímavou zpověď ženy, která se profesně zabývá některými tématy jako já.

Je starší a prochází perimenopauzou (perimenopauza začíná už 13 let před menopauzou, ale účinky hormonálních výkyvů můžete začít cítit až několik měsíců před samotným začátkem menopauzy).

To nebyl případ této ženy. Už deset let prožívá noční návaly horka, poruchy spánku, depresi, výkyvy nálad, absenci radosti ze života, nízké libido a zhoršení celoživotního ADHD. K tomu všemu má doma dva náročné puberťáky.

To by mi nepřišlo až tak zvláštní. Velmi náročné, dlouhé, to ano. Co je ale na tom velmi zajímavé, je právě ta skutečnost, že je to žena, která se většinu svého dospělého života zabývá ženským zdravím, rituály a tradičními ženskými technikami. A také, že nakonec “skončila” na hormonální substituční léčbě.

Ale pojďme na to postupně. Tato žena si je vědoma, že toto období má transformační a spirituální charakter. Menopauza je začátek naprosto nového období na fyzické a psychické úrovni v životě ženy. Moudrost, vnitřní síla a napojení na to, co nás přesahuje. Také vám to připomíná porod?

Proto také během let a podle jejího nastavení zkusila mnoho druhů celostní terapie, jako jsou byliny, CBD olej, doplňky stravy, meditace, akupunktura, homeopatie, rodinné konstelace, poradenství, koučování, EFT, MAP, mikrodávkování, antidepresiva, automatická kresba a formy práce s tělem – somatická masáž, thajská masáž, reflexologie, osteopatie, lomi-lomi, bowen, Rolfing, TRE, léčení zvukem, Reiki atd., aby mohla zase normálně žít. Vše přineslo malou až větší úlevu, ale ne trvalý efekt.

Připomíná mi to určité období mého života, kdy jsem i já zkoušela všechno, co jsem potkala. Prostě proces hledání, jak navrátit rovnováhu do svého života, kdy cesta je delší a klikatější, než jsem si kdy uměla představit!

Každopádně, na tom jejím seznamu mi chybí dvě věci.

  1. Správná výživa

  2. Společnost nebo komunita, která si váží stáří.

Ženy, které jsem v životě potkala a měly velmi příznivý průběh přechodu, měly tyto společné znaky. Všechny se stravovaly jinak (než jaká jsou obecná doporučení) nebo žily v jiné kultuře (což zahrnuje bod jedna i dva).

Víte, že Japonky neměly donedávna ani výraz pro návaly horka?

Že z průzkumu menopauzy u mayských žen v Guatemale a Yucatánu vyplynulo, že většina z nich si nemohla vzpomenout na jakékoliv příznaky během těchto let a navzdory zjištěným nízkým hladinám estrogenu (jako u západních žen) nemají žádnou osteoporózu?

Že ženy různých kultur jako Maorky, Mayky, původní Indiánky a Sudánky se na menopauzu těší, protože tím získají vysoký status ve společnosti, která si moudrých žen cení? Stejně tak, jako původní obyvatelky Kanady (lidé Cree) věří, že teprve po menopauze také získají pravé léčitelské schopnosti.

Když jsem byla v minulosti vyzvána, abych udělala přednášku na toto téma, trochu jsem se bránila, protože jsem měla pocit, že nemohu mluvit o tématu, o kterém sice mám znalosti, ale s kterým nemám vlastní zkušenost. Nakonec jsem v pár konkrétních případech podlehla i díky pochopení korelace s ostatními přechodovými situacemi v mém životě (ženy), jako byly první menstruace a porod/šestinedělí. Toto je jen další v řadě a jaké bude, závisí na našem předešlém životě. Jak jsme se stravovaly, jak jsme prožily/neprožily šestinedělí, v jakém stavu byl náš hormonální systém dlouhodobě, včetně hladiny stresu (kortizolu), jaké vzorce jsme převzaly z naší rodové linie a jak moc podléháme vnějším tlakům společnosti.

Žena z mého příběhu to nakonec vzdala “alternativu” a touhu po spirituálním povznesení a začala brát hormonální substituci. Cítila jsem z její výpovědi, že je z toho trochu zmatená, a zároveň to vypadá, že zrazuje to, co profesionálně propagovala. Na druhou stranu jí opravdu psychicky a fyzicky ulevilo.

I to je život, a někdy jsme dokonce dotlačeny k tomu, abychom udělaly něco, co jde proti našemu přesvědčení, abychom zjistily, že máloco je černobílé. Ona perimenopauza a menopauza je taková účtenka za to celé plodné období. Takže očividně spirituální lekce může vypadat různě.

Každá z nás má svoji vlastní unikátní cestu. Já sama se snažím vyhlížet toto období s pokorou. Život mě naučil, že pokud chce, tak nás v mžiku umí srazit na kolena, ani nemrkneme. Na druhou stranu jsem velmi zvědavá, jak to bude probíhat u mě.

Možná fluktuace hormonů.

 

PS: Žena v postmenopauze stráví třetinu života.

Průměrný věk menopauzy je momentálně 51-53 let.

Pokud to chcete vědět přesněji, zeptejte se, kdy šla do přechodu vaše máma.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *