Co se skrývá ve vložkách a tamponech?

Kdysi dávno si ženy nemohly zaskočit do drogerie pro balíček vložek nebo tamponů. Oficiální zdroje – historici si nejsou jisti, jak ženy v dávné minulosti řešily svoji menstruaci. Prý ji ale neměly tak často a dlouho. Každopádně je jasné z mnoha jiných zdrojů (např. od domorodých žen), že byly pro tyto účely využívány různé kusy látky a jiné savé materiály. K těm patřila třeba ovčí vlna, pletené výplně a králičí srst.

První komerčně vyrobené vložky se na trhu objevily v roce 1888 v Americe a jmenovaly se ‘Southball pads’. Po nich následovala řada dalších od společností, které známe i dnes – Johnson & Johnson a Kotex. Dříve byly vložky tlusté a nepohodlné a jejich používání nebylo zrovna praktické. Některé společnosti přišly i s tzv. pásy, které měly vložku udržet na správném místě (obr. Švédsko 1970).

Dnes máme vložky tenké a skoro neviditelné. V tom výrobci zapracovali. Ale víme něco o tom, co obsahují a jaký je jejich vliv na naše zdraví? Jednou z problematických oblastí ohledně komerčních vložek a tamponů je, že výrobci nemusí uvádět složení výrobku. Tyto výrobky jsou oficiálně v kategorii ‘zdravotní prostředek’, a povinné uvedení složení na obalu se na ně netýká.

Fakta o komerčních vložkách a tamponech

 • Vložky a tampony obsahují pěnu (z ropného oleje) a tzv. infinicel. Na něj existuje 60 různých patentů, takže by bylo zajímavé vědět, co tedy obsahuje.
 • Víme, že hygienické produkty obsahují plast, neutralizátory pachu a různé vůně.
 • Komerční tampony jsou vyráběny ze syntetického hedvábí a bavlny. Syntetické hedvábí je buničité vlákno často spojováno se syndromem toxického šoku.
 • Tampony obsahují zbytky pesticidů. Je to dáno použitím bavlny, která je při pěstování masivně sprejována.
 • Vložky a tampony jsou běleny chlorinem dioxide. Přesto, že proces je v současné době už bez samotného chlorinu, stále je vedlejším chemickým produktem dioxin. V roce 1998 byl dioxin celosvětově zakázán, přesto ho lze v těchto výrobcích detekovat.
 • Směsice neutralizátorů pachu, umělých vůní, umělých barev, polyesteru, polyethylenu, PEG a dalších je spojena s hormonální nerovnováhou, vaginální suchostí, neplodností a dalšími zdravotními problémy.
 • Styrene, chloroethane, chloroform také najdeme ve vložkách. Jsou to karcinogeny.
 • Aceton (dráždivé činidlo).

→ Celý seznam detekovaných chemikálií ve vložkách (značky Always).

Kůže okolo vaginálního vchodu je velmi cévnatá, což umožňuje silný průnik jakýchkoliv látek přímo do krevního oběhu. Proto je zvláště důležité, s čím přicházejí vaše ženské pohlavní orgány do kontaktu.

V roce 2003 kongresmanka Carolyn Maloney požadovala po vládě výzkum, který by prošetřil zdravotní rizika přídavných látek v dámských hygienických potřebách. Návrh byl zamítnut a nikdy se nepodařilo prosadit.

 

Co s tím?

Ženy po celém světě v posledních letech objevují další možnosti, jak řešit své menstruační krvácení ekologicky a hlavně zdraví neškodným způsobem. Jedná se o návrat k přírodě a využívání nových nápadů a technologií.

 1. Vložky a tampony z biobavlny (složení bývá na obale)  NEVÝHODA: Musí se pořád kupovat.

 2. Látkové vložky – pratelné, barevné vložky  NEVÝHODA: Nedrží úplně na místě. Posouvají se.

 3. Menstruační kalhotky – Můj favorit (v kombinaci s volnou menstruací)
 4. Menstruační kalíšek – umožňuje velkou svobodu. Pozor na čínské kalíšky!
 5. Menstruační houba  NEVÝHODA: Může vysušovat sliznici
 6. Pletené tampony   NEVÝHODA: Musíte si je upléci/uháčkovat sami a můžou vysušovat sliznici
 7. Volná menstruace – praktika, kterou jak věřím dělaly ženy po staletí, v kombinaci s látkou apod.

 

Skvělé je, že všechny tyto metody je možno kombinovat podle situace a nálady. V dnešní době, kdy stoupá neplodnost, rakovina děložního čípku a další hormonální onemocnění, není nutné zůstávat u klasických hygienických produktů, nemyslíte? 

Krásné dny! I ty měsíční❣️

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *